Organizing committee

General Coordinator

joint coordinator

  • Sr. Sjuamol Joseph (Dept. of History)

Convener (Off stage items)

  • Sri. Johnson George (Dept. of Economics)

Convener (stage items)

  • Dr. Deepamol Mathew (Dept. of Malayalam)

staff in charge

STAGE ITEMS

Dr.Tessy George (9495544612) & Dr.Deepamol Mathew (9497447779)

  • നാടോടി നൃത്തം

  • സിനിമാറ്റിക് ഡാൻസ്

Dr. Sebastian. T.K. (9446266760)

  • റീൽസ്

  • ട്രോൾ

Fr. Martin Joseph (9495125827)

  • ഗസൽ

  • ചലച്ചിത്ര ഗാനം (മലയാളം, ഹിന്ദി)

Sr. Sujamol Joseph (8547959466)

  • ലളിതഗാനം

Sri. Vineesh Sebastian (9605657105)

  • ശബ്ദ നാടകം

Dr.Sr.Manju O S (8281664908)

  • നാടൻപാട്ട് സിംഗിൾ

  • നാടൻപാട്ട് ഗ്രൂപ്പ്

Sri.Shinil Kuriakose (9447695189)

  • മാപ്പിളപ്പാട്ട്

  • കീ ബോർഡ്

  • ജാസ്

  • തബല

Smt. Shini George (8078382336)

  • വെസ്റ്റേൺ മ്യൂസിക്

  • ഗിറ്റാർ

  • ഫ്ലൂട്ട്

  • വയലിൻ

Dr. Joshi Joseph (9656123162) & Mr. Shinto Thomas ( 9446954493)

  • കഥാപ്രസംഗം

  • മിമിക്രി

  • മോണോ ആക്ട്

Dr.Sujamariyamma Joshua (8590480841) & Dr. Jaison Joseph (9495829442)

  • ഡിബേറ്റ്

OFF STAGE ITEMS

Sri. Emmanuel Tom (9747765094)

  • കവിതാലാപനം (ഹിന്ദി, ഇംഗ്ലീഷ്, മലയാളം)

  • പ്രസംഗം (മലയാളം, ഹിന്ദി, ഇംഗ്ലീഷ്)

  • ക്വിസ്

  • അക്ഷരശ്ലോകം

Sri. Praphul K Varkeychen (8904611102)

  • ഫോട്ടോഗ്രാഫി

  • ക്ലേമോഡലിംഗ്

  • കൊളാഷ്

Sri. Johnson George (9496613268)

  • പെൻസിൽ ഡ്രോയിംഗ്

  • വാട്ടർ കളർ

  • ഓയിൽ പെയിന്റിംഗ്

  • ചാർക്കോൾ

  • പോസ്ററർ നിർമാണം

  • കമ്പ്യൂട്ടർ ഡിസൈനിംഗ്

Sr. Sonia Philomena V A (9495440399)

  • മിനിക്കഥ (ഇംഗ്ലീഷ്, ഹിന്ദി, മലയാളം)

  • മിനിക്കവിത (ഹിന്ദി, ഇംഗ്ലീഷ്, മലയാളം)

  • സിനിമാ നിരൂപണം

Smt. Deepthi Lisbeth (9497300836)

  • കാർട്ടൂൺ

  • എംബ്രോയിഡറി

  • ബോട്ടിലാർട്ട്

  • കാരിക്കേച്ചർ

  • അടിക്കുറിപ്പ് രചന

Technical committee

  • Sri. Manu K M (Dept. of Economics, 9847240383)

  • Sri. Emmanuel Tom (Dept. of Physics)

  • Sri. Prahul K Varkeychen (Dept. of Economics)

  • Sri. Roshin Thomas (Dept. of Commerce)

  • Dhyan Joshy

  • Aljo Jose

  • Muhammed Ameer

  • Abhinav

  • Milansha K M

student committee members

Mathematics

  • Rahul saji

  • Krishna Priya PP

  • Anugraha P Varghese

Physics

  • Ashwin Revendran

  • Chandni B Ashok

  • Kalamayi R

Chemistry

  • Abhishek Rajiv

  • Aishwarya

  • Shreya

Botany

  • Anakha

  • Kavya

  • Chandana

Zoology

  • Srenandana

  • Hridya A C

Home science

  • Anagha Harindran

  • Teja

  • Pooja Retheeshan

Economics

  • Sessy Thomas

  • Vishnu Rajeev

  • Stefna K B

  • Anushree R

  • Sterin Cleetus

English

  • Adheena V

  • Abhinav George

  • Nived CP

History

  • Swathi

  • Ashwanth

  • Arjun

Malayalam

  • Avani

  • Aleena James

  • Pavitra

Commerce

  • Pramya

  • Mariya Tomy

  • Alisha Mathew